top of page
Parallel Lines

SEKSENDOKUZ

SEKSENDOKUZ, Ayşe Çetin'in Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık bölümündeki eğitimini tamamlamasının ardından, 1997 yılında kurulan ve 26 yıldır yeme içme sektöründe etkileşimi yüksek mekânlar tasarlayan bir mimarlık firmasıdır. Profesyonel ekibiyle yurt içi ve yurt dışında hayata geçirdiği birçok başarılı projeyle adından söz ettiren SEKSENDOKUZ ‘un üzerinde imzasının bulunduğu 1000’i aşkın referansın tamamı restoran, market, butik market, kafe ve bistro gibi nihai tüketici ile sıcak ilişki kurulan, taze gıda satışı yapılan mekanlardan oluşuyor. Türkiye’de benzerine pek de rastlanmayan bir şekilde uzmanlık alanı dışına hiç çıkmayan SEKSENDOKUZ, bütünsel tasarım anlayışları ile yeme içme alanlarında yenilikçi, fonksiyonel, rekabetçi ve etkileşimi yüksek tasarım çözümler sunuyor.

Adsız tasarım_edited.jpg

Ayşe ÇETİN

Yüksek Mimar

Mimaride uzmanlığı önemsiyor ve gerekli görüyorum. Özellikle söz konusu olan ticari bir işletme ise estetik kalitesi yüksek ama işleyişi sorunlu mekanlar tolere edilemez. Bu durumdan kaçınmak için mimarın alandaki derin bilgi ve tecrübesi çok önemli. Mimari, satışa direkt etki edecek birçok unsuru barındırıyor. Örneğin mekanda kokunun önlenmesi, rüzgarın kontrol edilmesi, gıdaya özel aydınlatma gibi… Bir tasarım yaparken estetik kaygılar elbette olmazsa olmazım ancak estetiğin işlevsellikle kusursuz bir denge içinde olması gerektiğini düşüyorum. Mekandaki tüm tasarımlar operasyonun mükemmel işlemesine hizmet etmelidir.

Yerleşimler personele ergonomik bir çalışma alanı sağlamalı, mimari tasarım operasyonunun kusursuz işlemesine hizmet etmelidir. Son teknolojiler gözetilerek seçilen şık ekipmanlar yüksek standartlarda ürün sunabilmeyi garanti ederken tam hijyen sağlayan bir temizliğin mümkün olduğu, cihazların servis ihtiyaçlarının kolayca karşılanabildiği bir mekan tasarlanması göz ardı edilmemelidir.

bottom of page